Spłata zadłużenia u komornika

Dłużnik, po otrzymaniu od komornika zawiadomienia o wszczęciu egzekucji, ma obowiązek spełnić świadczenie. Nieodbieranie korespondencji czy też unikanie zapłaty może powodować jedynie szkodę dla dłużnika, ponieważ będzie on pozbawiony informacji o aktualnym stanie sprawy oraz                                    o podejmowanych czynnościach.

  1. Spłata długu bezpośrednio do wierzyciela

                1.1.Spłata długu przed wszczęciem egzekucji

Jeżeli dłużnik zdecyduje się na spłatę długu przed wszczęciem egzekucji, może w tym celu zawrzeć ugodę z wierzycielem o dobrowolną spłatę.

W przypadku uregulowania zobowiązania wynikającego z posiadanego przez wierzyciela tytułu wykonawczego bezpośrednio do rąk wierzyciela, gdy wierzyciel pomimo to złoży wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego, będziemy mieli do czynienia z niecelowością wszczęcia postępowania egzekucyjnego przez wierzyciela.

Art. 30 ustawy o kosztach komorniczych: „W razie oczywiście niecelowego wszczęcia postępowania egzekucyjnego lub wskazania we wniosku o wszczęcie egzekucji osoby niebędącej dłużnikiem komornik wydaje postanowienie o pobraniu od wierzyciela opłaty stosunkowej w wysokości 10% egzekwowanego świadczenia. W takim przypadku komornik nie ściąga ani nie pobiera opłaty od dłużnika, a opłatę ściągniętą lub pobraną zwraca dłużnikowi. Przepisów art. 29 ust. 1-3 nie stosuje się.”

                1.2.Spłata długu po wszczęciu egzekucji

Istnieje także możliwość spłaty całości zobowiązania bezpośrednio do wierzyciela już po wszczęciu postępowania przez komornika. W takim wypadku wierzyciel ma obowiązek przesłać na adres kancelarii stosowny wniosek o umorzenie postępowania egzekucyjnego.

Art. 29 ustawy o kosztach komorniczych: „1. W razie umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela albo na podstawie art. 824 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego, wierzyciela obciąża opłata stosunkowa w wysokości 5% wartości świadczenia pozostałego do wyegzekwowania. Jeżeli jednak wierzyciel wykaże, że przyczyna umorzenia postępowania egzekucyjnego wiąże się ze spełnieniem świadczenia przez dłużnika w terminie miesiąca od dnia doręczenia dłużnikowi zawiadomienia o wszczęciu egzekucji albo z zawarciem                     w tym terminie porozumienia między wierzycielem a dłużnikiem dotyczącego sposobu lub terminu spełnienia świadczenia, opłata ta obciąża dłużnika. Jeżeli spełnienie świadczenia lub zawarcie porozumienia z wierzycielem nastąpiło po upływie miesiąca od dnia doręczenia dłużnikowi zawiadomienia o wszczęciu egzekucji, obciąża go opłata w wysokości 10% wartości świadczenia pozostałego do wyegzekwowania.

2. Jeżeli wniosek wierzyciela, o którym mowa w ust. 1, został zgłoszony przed doręczeniem dłużnikowi zawiadomienia o wszczęciu egzekucji, opłata wynosi 100 złotych.

3. W sprawach o egzekucję świadczeń powtarzających się w przypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela albo na podstawie art. 824 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego dłużnika obciąża opłata stosunkowa w wysokości 5% wartości świadczenia pozostałego do wyegzekwowania. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.”

  • Spłata długu u komornika

             2.1.Spłata komornika w całości

Najszybszym sposobem na zakończenie toczącego się postępowania egzekucyjnego jest spłata całości zadłużenia. Pozwoli to także na obniżenie kosztów egzekucyjnych. Dobrowolne spełnienie świadczenia do rąk komornika lub na jego rachunek bankowy w terminie miesiąca od dnia doręczenia dłużnikowi zawiadomienia o wszczęciu egzekucji powoduje, że dłużnik będzie obciążony opłatą stosunkową w wysokości jedynie 3% wartości wyegzekwowanego w ten sposób świadczenia (z zastrzeżeniem, że opłata minimalna od tak zaspokojonego świadczenia wynosi 150 złotych).

             2.2.Komornik – spłata długu w ratach

Jeżeli jednorazowa spłata komornika jest poza zasięgiem dłużnika istnieje możliwość rozłożenia spłaty długu na raty.

Spłata długu w ratach jest korzystniejszą opcją dla dłużnika w przypadku, gdy nie jest on w stanie zapłacić całości długu od razu.

W tym celu do komornika należy skierować wniosek o rozłożenia spłaty zadłużenia na raty. We wniosku warto zaproponować wysokość rat oraz harmonogram spłat uwzględniając wysokość zobowiązania oraz możliwości finansowe osoby, przeciwko której prowadzone jest postępowanie egzekucyjne. Ponadto we wniosku warto zawrzeć uzasadnienie oraz dołączyć do niego wykaz majątku.

Art. 8011 KPC: „§  1. Dłużnik składa komornikowi, na piśmie lub ustnie do protokołu, wykaz majątku wraz z oświadczeniem o jego prawdziwości i zupełności pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Wzywając dłużnika do złożenia wykazu majątku, komornik uprzedza go o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia oraz poucza, że w razie niezłożenia wykazu majątku wierzyciel może zlecić komornikowi poszukiwanie majątku dłużnika.”

Na spłatę długu w ratach zgodę musi wyrazić wierzyciel.

Ustalone raty należy uiszczać regularnie w odpowiedniej wysokości.

Scroll to Top